מה זה קוליטיס

מה זה קוליטיס

מה זה קוליטיס? מדובר באחת מהמחלות מסוג דלקות כרוניות, הפוגעות במעי. שלא כמו במחלת קרוהן, פה הפגיעה המרכזית היא במעי הגס. עם זאת, חלק מהחולים סובלים מדלקת בחלק ניכר של המעי ואילו אחרים חווים נזק פחות מפושט ויותר מצומצם.

מה זה קוליטיס, איך זה מתחיל

השאלה ממה נגרמת המחלה מורכבת למדי. קוליטיס, כך מעריכים, נובעת בצורה כזאת או אחרת מפעילות אוטואימונית. יש הסבורים כי פעילות יתר של מערכת החיסון נובעת בשל אורח חיים סטרילי מדי בילדות המוקדמת. יש הסבורים כי הסיבה היא שילוב של גנטיקה וסיבות סביבתיות. ככל הנראה, מרבית החולים חוו זיהום שגרם בשלב מאוחר יותר לאחר ההחלמה, להתפתחות דלקת במעי הגס. סימני המחלה הראשוניים מתרכזים באזור פי הטבעת ולאחר מכן התרחבות הדלקת במעלה המעי.

איך מזהים סימפטומים של קוליטיס

התסמין המרכזי הראשוני בקרב החולים בא לידי ביטוי בשלשול מתמשך, כרוני. לא תמיד מתגלה דם בצואה אך לעיתים כן. תסמינים נפוצים כוללים גם ירידה בתיאבון וירידה במשקל, מיחושים בבטן, לעיתים חום, חולשה, דלקות מפרקים, פריחה בעור. על אף שמדובר במחלה כרונית, היא מאופיינת בתקופת של החמרה בסימפטומים ולאחריהם תקופה של הקלה משמעותית. כאשר עולה החשד בקיומה של המחלה, הרופא עשוי להמליץ על בדיקות שונות כגון קולונוסקופיה, לצורך אבחון וודאי. ביופסיה יכולה לאשש או להפריך את המחלה. יש לשים לב שקיימות מחלות אחרות, שמחוללות סימפטומים דומים ואלה למשל מחלות מעי דלקתיות אחרות, זיהומים.

מה הסיכוי לחלות במחלה ואיך מטפלים

הסיכוי לחלות בקוליטיס גדול יותר אצל בני משפחה של חולים מאובחנים (בשל קרבה גנטית). בישראל אובחנו עד כה כמה עשרות אלפי חולים בכלל מחלות המעי כגון קרוהן, קוליטיס וכדומה. במדינות שבהן צריכת יתר של מזון תעשייתי, שכיחות המחלה עולה.
הטיפול יכול לכלול סוגים שונים של התערבויות. למשל, מתן תרופות להחלשת פעילות מערכת החיסון. בניית תפריט שמחזק את המעי ומחליש את הסימפטומים. שימוש בתוספי תזונה, פרוביוטיקה. טיפול נכון במחלה מקטין מאוד את הסיכוי שהחולה יזדקק לאחר מכן לניתוח להסרת המעי הגס.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן